
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Interface | SPI, Serial |
| Output Type | Voltage |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 2.7 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External, Internal |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2.5 LSB |
| Number of Converters | 8 |
| Settling Time | 4.8 µs |
| Resolution | 1.5 B |
| Number of D/A Converters | 8 |
| Differential Output | No |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
